Atpakaļ

Notikusi festivāla VĀRTI preses konference Rīgā, 16.07.2020

Vārti

Make love, not war –

notikusi festivāla VĀRTI preses konference Rīgā

 

Vakar, 15. jūlijā, uz savu pirmo preses konferenci galvaspilsētā aicināja festivāls VĀRTI, kurš šovasar 25. jūlijā gleznainajā Ventspils novada Popes brīvdabas estrādē notiks piekto reizi.

Arhitekte Zaiga Gaile, komponisti Juris Kulakovs un Juris Sējāns, dziedātāja Olga Rajecka piepildīja Latvijas 1. Rokkafejnīcas zāli ar smiekliem un aizraujošiem stāstiem, iezīmējot festivāla VĀRTI šī gada saturu.

Jau vēstīts, ka šogad festivāls triju dienu vietā notiks vienā, bet jaudīgā 25. jūlija vakarā. Tajā klātesošos ar Popes muižas verandas projektu un maketu iepazīstinās arhitekte Zaiga Gaile. Preses konferencē viņa pastāstīja, ka šopavasar apciemojusi Popi pēc biedrības “Popes muiža” ielūguma. Arhitekte teica: “Man ļoti patika mūsu tikšanās un cilvēki. Tikai tā kaut kas notiek! Nenotiek no augšas, notiek no apakšas. Tāpēc ar ļoti lielu prieku šo projektu taisīju kā ziedojumu.”

Preses konferences turpinājumā komponists Juris Kulakovs norādīja: “Tātad gaidāmas divas rekonstrukcijas! Arī mūsu 1984. gadā sarakstītā rokoratorija “Kā jūra, kā zeme, kā debess” ar Māra Čaklā vārdiem - tāda ir! Daļa nošu ir saglabājušās padzisušās kopijās, citas vispār zudušas, tad nu tiešā nozīmē tās restaurēju!” Domu papildināja komponists Juris Sējāns: “Rīt sākas mēģinājumi! Tad arī redzēsim kā šodien skan manis, Jura Kulakova un Imanta Kalniņa reiz radītais! Līdz šim darbojāmies katrs atsevišķi, pildījām mājas darbus. Klausījāmies reiz Imanta Kalniņa Noliktavas ielas dzīvoklītī veiktos ierakstus, pieejams arī viens sens un pasliktas kvalitātes koncertieraksts.”

Priecīga par gaidāmo satikšanos uz Popes brīvadabas estrādes skatuves ir arī grupas “Turaidas Roze” dziedātāja Olga Rajecka: “Tik sen neesam tikušies! Esmu ļoti laimīga, ka būsim Popē kopā ar jums, puiši! Dzirdēsim atjaunoto rokoratoriju grupas “Pērkons” skanējumā! Pēc tam mēs, grupa “Turaidas Roze”, izpildīsim daļu no sagatavotās Imantdienu programmas,  šogad tās nenotika. Un, protams, skanēs arī klausītāju iemīļotā “Buramdziesmiņa”, “Svētku diena”, “Vējš un liepa”, “Kas jūs esat” un citas.”

Preses konferenci vadīja viena no festivāla rīkotājām, liepājniece Maija Kalniņa. Viņa klātesošajiem atklāja, ka notikumi dabiski salikušies tā, ka 25. jūlija vakarā Popes brīvdabas estrādē satiksies veselas trīs rekonstrukcijas, jo uz Popi no Liepājas koncertestrādes “Pūt, vējiņi!”, kas šobrīd jau nojaukta, pārcelsies viens no vēsturiskajiem soliņiem. Interesanti, ka tieši leģendārajā koncertestrādē Liepājā savulaik noticis rokoratorijas “Kā jūra, kā zeme, kā debess” pirmatskaņojums.

Vaicāts, par ko stāsta rokoratorija, Juris Kulakovs atklāja, ka lai arī Māra Čaklā darbs veltīts Otrā pasaules kara upuru piemiņai, par pašu karu tur esot ļoti maz. “Patiesībā rokoratorija “Kā jūra, kā zeme, kā debess” ir hipiju pasaules redzējuma pilns vēstījums: “Make love, not war!”

 

 

Uzziņai:

Rokoratorija “Kā jūra, kā zeme, kā debess” radīta 1984. gadā – laikā, kad grupa “Pērkons” piedzīvoja savu pirmo aizliegumu, bet komponists Imants Kalniņš bija popularitātes virsotnē. Cerēdami izbēgt no cenzūras žņaugiem, Juris Kulakovs un Juris Sējāns vērsušies pie Imanta Kalniņa, kurš izvilcis no plaukta Māra Čaklā dzejas krājumiņu un teicis: “Rakstām kopā!”.  Katrs no trim dižgariem komponējis savus dzejojumus un, sanākot kopā, paši bijuši pārsteigti par to, cik pilnīgi uzrakstītais izveidojis vienu veselumu.

Festivāls VĀRTI radies 2016. gadā ar mērķi ieskandināt 20. gadus klusējušo, ar kokiem un krūmiem aizaugušo Popes brīvdabas estrādi. Otrajā festivāla gadā sākotnējam mērķim pievienojies vēl viens – vēlme piedzīvot domāšanas saullēktu, atjaunojot padomju gados aizmūrēto Popes muižas austrumu ieeju. Festivāls ir Liepājas un Ventspils novada Popes pagasta sabiedriskās iniciatīvas projekts, kuru aizsākušas Maija Kalniņa, Inese Muižniece, Dace Vašuka un Ilze Meiere. Festivāls ir nekomerciāls, ieņēmumi, kas pārsniedz izdevumus, tiek novirzīti rīkošanā iesaistīto biedrību “Austras biedrība”, biedrība “Siets” un biedrība “Popes muiža” sabiedriskā labuma mērķu sasniegšanā.

Festivālā būs iespēja ziedot Saullēkta verandas izveidei.

Tāpat ziedot iespējams biedrības “Popes muiža” kontā ar norādi: Saullēkta verandas būvniecībai

Biedrība “POPES MUIŽA”

Reģ.nr. 40008249341

Konta nr. LV59HABA0551041546674