Atpakaļ

Ilze Meiere: Piezīmju grāmatiņa VĀRTI. Piektie, 20.08.2020

Vārti
Mēs spējam atvērt telpu te, kalnā. Telpu, kurā notiek brīnumi. Mēs nepiederam kalnam, bet esam saaugušas ar to un ir notikumi, kas grib tapt piedzīvoti te – kalnā – pirms tie izkūp nebūtībā. Tā ir silta, radoša, pat karsta enerģijas upe.
 
Oktobris 2019
Virtuālajā Spīgansapulcē iezīmējam katra savus piekto VĀRTU programmas akcentus un smejamies, ka pie reizes varam saturu arī sestajiem, septītajiem un visiem turpmākajiem. Vēlāk pieredzēsim, ka nekas, nu pilnīgi nekas no oktobrī saspriestā nerealizēsies. Kā sanākušajiem žurnālistiem Rīgā, Reiterna namā – Latvijas 1. Rokkafejnīcas Rokoko zālē – 15. jūlijā atzīs viena no festivāla rīkotājām Maija Kalniņa: “Mēs ik pa laikam noliekam malā savu sadomāšanos. Viss, kas notiek, kas ir iespējams, pateicoties tik daudz ļaužu atsaucībai, jaušībām un nejaušībām… Šķiet, mūsu galvenais uzdevums ir netraucēt VĀRTIEM vērties, procesus, kuri ir gatavi pa VĀRTIEM doties iekšā, tur arī laist.”
 
Decembris 2019
Atceļam notikumu “Ziemassvētku sajūtas 432 hz”, kurā būtu satikušās Ērika Upenieka ģitāras skaņas ar Popē dzimušās rakstnieces Lauras Vinogradovas īpaši šim notikumam radītiem vārdiem. Budžets paliels, biļešu iepriekšpārdošana nevedas. Lauras radītais izskan Latvijas Radio – Liegas Piešiņas autorraidījumā un arī Pope nepaliek bez sava mūsu organizēta Ziemassvētku notikuma: Otrajos Ziemassvētkos koncertu “Pasaule kļūst par gaismu” no Liepājas uz Popi atved dziesminiece Krīstīne Locika, kas savulaik vienu gadu dziedājusi arī grupas “Turaidas Roze” sastāvā. Intervijā Ventspils novada avīzei Kristīne stāsta: “Lielajos mākslas gaņģos man kaut kā nesanāk, es piedalos zemstrāvās un man tur patīk!”
Par fraktāļu ģeometriju un arī zemstrāvām man vēlreiz jādomā vēlāk, kad pandēmijas dēļ maijā būsim atcēlušas izsludināto festivāla programmu un pēc tam noskrējušas fantastisku sprintu – tomēr piedzīvojot piekto VĀRTU vēršanos Popes brīvdabas estrādē.
 
Janvāris 2020
Bezgala mīlu novērot enerģijas nezūdamības likuma sakarības VĀRTU plūsmā. Decembrī Maija sadarbībā ar Liepājas kultūras namu “Wiktorija” rīkojusi Ziemassvētku koncertsēriju, kuros īpašo noskaņu līdzējušas radīt “Riga Vintage” starmešu gaismas. Kad paskatos, ko vēl piedāvā senatnīgo mantu iznomātāji, ieraugu zilu “Wolksvagen” retro autobusu ar brazīļu numuru. Sazināmies un drīz vien tiekam pie braucamrīka īpašnieka – maskavieša – atļaujas to aplīmēt ar festivāla VĀRTI reklāmu uz starptautiskās izstādes “Battour” laiku. Plānojam visas četras festivāla rīkotājas būt klātesošas un apdzīvot stendu ar varenu būšanu – skanēs ģitāras, žūs veļa un mēs runāsimies ar izstādes apmeklētājiem, taču tā vis nenotiek. Līdz Rīgai tiek tikai puse no komandas – Dace Vašuka un Inese Muižniece. Smejoties saku Dacei: “Nu, varbūt šie būs Tavi un Ineses VĀRTI?!”
 
Februāris 2020
Esam konferencē “Subject: CREATIVITY” Liepājā. Starpbrīdī satiekam arhitekti Indru Ķempi un spriežam par nule notikušo diskusiju klubu “Punkts uz L”. Liepājas koncertdārza “Pūt, vējiņi!” rekonstrukcija neiedvesmo vietējo radošo inteliģenci, kura iebilst darīšanai darīšanas pēc.
Kad piektajos VĀRTOS Popes brīvdabas estrādē vietu būs radis viens no Latvijas roka galvaspilsētas estrādē demontētajiem soliņiem (ar Ventspils uzņēmuma “Bucher Municipal” finansiālu atbalstu ticis pie jauniem dēļiem un Popes pagastveča Mārtiņa Libkovska gādību pie atjaunota metāla korpusa), Indra sniegs interviju laikrakstam “Ventspilnieks” sakot: “Liepājas brīvdabas estrāde “Pūt, vējiņi!” ir demontēta, būvlaukumā koncertē klusums, par valsts aizdevumu skopā pārbūves projekta īstenošanai un to, kā apsaimniekos, ja īstenos, — ziņu nav. Leģendārais koncertdārzs klusēja ilgi pirms nojaukšanas, par iespēju atgūt tā balsi raizējās roka veterāni, bet jaunieši tā vietā saskatīja skeitparku. Profesionāļu kritikā politiķi neklausījās. Tikmēr Liepājā nesadzirdētie liepājnieki kopā ar dzirdīgajiem popiņiem jau daļēji atjaunojuši un iedzīvinājuši pamesto Popes estrādi. Darbīga apbūvētā vide veidojas no cilvēku aktivitātēm, nevis apbūve mākslīgi aktivizē cilvēkus. Ir dzīvīgi dziesminieki, ir dziesmas, ir mājas muzicēšanai, ir mūzika. Un tad arī klausītāji. Ne mirušā augšāmcelšana, bet dzīvā augšāmcelšanās.”
 
Marts 2020
Marta sākumā izsūtām preses relīzi, izziņojot Imanta Kalniņa, Jura Kulakova un Jura Sējāna rokoratorijas “Kā jūra, kā zeme, kā debess” ar Māra Čaklā vārdiem atdzimšanu piektajos VĀRTOS. Klausītājiem solām arī neaizmirstamu grupas “Turaidas Roze” koncertu, nakts dejas kopā ar grupu “Atom”, kā arī bagātīgu Latvijas dziesminieku sarūpētu programmu.
11. martā abas ar Daci apmeklējam Liepājas teātra viesizrādi “Esi sveicināta, bohēma!” Ventspils teātra namā “Jūras vārti”. Uz skatuves dzirdēt māksliniekus, kuri nemaz ne tik garajā VĀRTU vēsturē jau kuplā skaitā pabijuši Popē – ir īpaši.
Dienu vēlāk Latvijas valdība pieņem lēmumu par ārkārtas situācijas izsludināšanu valstī sakarā ar Covid-19 izplatību. Prāts nespēj aptvert notiekošo, drošību dod sajūta, kas jaušas nākam no esības dziļumiem. Tā ir ļaušanās un paļaušanās uz dzīves plūsmu un it visu, ko tā nes.
 
Jūnijs 2020
Kad ārkārtas situācija tiek atcelta un kļūst zināms, ka no jūlija brīvdabas notikumos drīkstēs pulcēties līdz 1000 cilvēkiem, pāris dienu laikā vienojamies ar māksliniekiem un saviem uzticamajiem skaņas un gaismas puišiem no SIA “VentSystem”, un lemjam riskēt – piekto VĀRTU budžets finansējams teju tikai no apmeklētāju biļetēm.
Apstākļi saliekas tā, ka uz tikšanos Rīgā pie arhitektes Zaigas Gailes man līdzi jāņem arī abas meitas. Lai arī bērnu nemitīgā klātbūtne VĀRTU procesos nav vienkārša, apzinos arī, ka tieši tādu ceļamaizi vēlos viņām dot. Būšanu iekšā dzīvē līdz kāju pirkstiņiem un matu galiņiem, radītprieku un arī spēju pārvarēt nepārvaramo – ejot savu ceļu.
Kad ar Daci un abām meitām vakara saulē ejam gar Vērmanes dārzu, Brīvības pieminekli un Bastejkalnu, rokās nesot Zaigas Gailes arhitektu biroja dāvinājumu – Popes muižas vēsturiskās verandas atjaunošanas projektu, sajūtas ir tīras savā vienkāršībā: laimīgas.
 
Jūlijs 2020
VĀRTU straume dienu no dienas kļūst arvien jaudīgāka, piedzīvojam īstenu kalna upes sajūtu. Meklējot, ko īsti man saka “Pūt, vējiņi!” soliņa ienākšana stāstā, tieku līdz Imanta Ziedoņa grāmatiņai “Garainis, kas veicina vārīšanos”. Aizveru acis un atveru grāmatu. Uzšķīrusies lappuse, kurā dižgars raksta tā: “Visi šie neapzinātie priekšstati, šie “tikai eži un nekas vairāk” rada spiedienu zem vāciņa, virs ūdens. Kā zināms, spiediena pieaugums pazemina vārīšanās kritisko temperatūru, resp., veicina vārīšanos. Tāpēc es, garainis, kas veicina vārīšanos, esmu piederīgs pie visa, kas ir še katliņā. Un, ja nu reiz notiek vārīšanās, tad nedrīkst prasīt, lai augšup skrejošais burbulis lien uz leju atpakaļ. Es esmu tautas burbulis, tautas tvaiks.”
Bez tā, ka piektajos VĀRTOS uz skatuves kāpj mākslinieki un arhitekti ar Latvijā ļoti zināmiem, ļaužu mīlētiem uzvārdiem un Popes pļavās dabiski uzzied dziesminieku un VĀRTU mīla, mana šīgada notikuma laimīgā sajūta ir arī par to, ka šos VĀRTUS veram kopā ar Popes pamatskolas kolektīvu, kultūras nama vadītāju Indru Grosbārdi un pagasta pārvaldes darbiniekiem. Neaizvietojamas komandā šogad ir Inese Vevere, Ilma Strazdiņa un Vineta Skudra. Ļoti noder arī Ventspils novada domes piešķirtais atbalsts lielās skatuves montāžai, SIA “Kurekss”, SIA “ARB Pope”, SIA “Molits”, SIA “Bucher Municipal”, SIA “Jāņlejas”, Rietumu Radio un Popes pārtikas veikala īpašnieku dāvinājums. Par mums stāsta Latvijas Radio, laikraksts “Diena” un Latvijas televīzija – viesojamies “Rīta Panorāmā”. Mediju uzmanību mums palīdz pievērst komunikācijas eksperte Inese Libere. Kurzemes televīzijas redaktore Gonda Porniece mūs pārsteidz mirkli pirms 25. jūlija, skatoties viņas veidoto raidījumu “Ārpus ikdienas. Popes mākoņstūmēji” par VĀRTU laikmetā piedzīvoto – smejam un raudām aizkustinājuma asaras. Esam dzīves un cilvēku dāsni apdāvināti, un mums kopā atkal un vēlreiz izdodas. Festivāla ieņēmumi ļauj nosegt visas izmaksas un turpināt pieredzēt sevi vienas mazas, bet stipras Latvijas vietas – Popes kalna – stāstā.
 
“Liepāja – Pope. Viena sirdspuksta attālumā. Pasēdiet blakus. Un dzirdiet, kā skan. Brīvība būt tam, kas tu esi,” tie ir liepājnieces Maijas Kalniņas vārdi, kuri iegravēti Popes brīvdabas estrādē mājvietu radušā “Pūt, vējiņi!” soliņa plāksnītē.
 
Teksts: Ilze Meiere
Ilustrācijas autore: Keta Šteina. Pedagogs - Ingrīda Priekule Andersone.