PAZIŅOJUMS PLAŠSAZIŅAS LĪDZEKĻIEM
2020. gada 21. augustā
Piektie VĀRTI atvērti, mūzika turpina skanēt
Ar veselām trim rekonstrukcijām 25. jūlijā Popes estrādē krāšņi atvērtie piektie VĀRTI turpina notikt. Mūziķi satiekas ar klausītājiem citviet – jau šo piektdien gaidāms grupas “Turaidas Roze” koncerts Rojas brīvdabas estrādē, bet latviešu dziesminieki šajā nedēļas nogalē tiksies festivālā “Dziesminieku dienas Sēlijā” Secē, Daudzevā, Staburagā, Sunākstē un Jaunjelgavā. Rudenī rokoratorija “Kā jūra, kā zeme, kā debess” kopā ar Jura Kulakova rokoperu “Čigāns sapnī” skanēs Latvijas koncertzālēs grupas “Pērkons” Mārim Čaklajam veltītajā koncertuzvedumā “Cilvēk, tu esi!”. Savukārt 25. septembrī Liepājā, Kultūras namā “Wiktorija” notiks Maijas Kalniņas albuma “Spēļu vilciņš” atklāšanas svētku koncerts. Arī Popes ļaudis turpina rosīties, lai piepildītu sapni par arhitektes Zaigas Gailes dāvinātās muižas vēsturiskās verandas projekta īstenošanu dzīvē.
“Ja redzat, ka kaut kur koncertē “Turaidas Roze” – iesaku. Tas tiešām ir baudījums, sniegums – vienkārši izcils!” sajūsmināts ir liepājnieks, “Rietumu Radio” vadītājs Dzintars Hmieļevskis. Vienisprātis ir rīdzinieks Mārtiņš Brūns: “Ļoti spēcīgi, nebiju gaidījis tik enerģētisku izpildījumu!” Mūzikas pedagoģe Sandra Sproģe: “Atbraucu klausīties rokoratoriju “Kā jūra, kā zeme, kā debess” ar Māra Čaklā vārdiem. Teksta un mūzikas dziļums grupas “Pērkons” izpildījumā – cepuri nost! Neesmu grupas “Turaidas Roze” fane, tāpēc VĀRTOS biju ļoti pārsteigta par Uģa Rozes sniegumu, tāpat arī man tiešām patika kā Olga Rajecka strādāja ar publiku. “Pērkons” un “Turaidas Roze” – tās bija divas pasaules, kas VĀRTOS salējās kopā vienā skaistā, brīnišķīgā vakarā.” Uzņēmējs Aldis Birznieks: “Esmu no “Liepājas Dzintara” paaudzes. Līdz ar to “Pērkona” izpildītā rokoratorija – tāds nopietnāks gabals – man nebija pārsteigums. Ja mūziķi joprojām spēj kvalitatīvi izpildīt savu jaunības dienu mūziku, tas ir fantastiski!” Domu turpina Dzintars Hmieļevskis: “Ja palūkojam, kā dara pasaules rokmūzikas klasiķi, tad redzam, ka uz koncertiem tiek piesaistīti mūziķi, kas palīdz izvilkt muzikālo meistarību. Grupas “Pērkons” gadījumā dzirdējām rokoratorijas izpildījumu tādā pašā sastāvā un izcilā muzikālā kvalitātē, kā tās pirmatskaņojuma gadā!”
Savu turpinājumu rod arī ceļš uz Popes muižas Saullēkta verandu, kuras maketu VĀRTU viesiem 25. jūlijā prezentēja arhitekte Zaiga Gaile ar komandu. “Popes muižai piemīt izcila, vēl plašas sabiedrības nenovērtēta vērtība,” ir pārliecināta Nacionālās Kultūras mantojuma pārvaldes Attīstības daļas vadītāja Baiba Mūrniece. Arhitektūras doktors Jānis Zilgalvis: “Ļoti nozīmīga ir zudušu pieminekļu vai to daļu atjaunošana pēc rūpīgas visu pieejamo vēsturisko materiālu izpētes. Popes muižas kungu mājas verandas rekonstrukcija būs liecība par senās ēkas papildinājumu 19. gs. pēdējā ceturksnī, kad modē nāca vieglu koka konstrukciju būves un piebūves – verandas, nojumes u.c." Arhitekte Zaiga Gaile: “Ap to laiku muižnieki sāka dzīvot mazliet atvērtāk, pie drūmajām, krēslainajām muižām piebūvēja verandas. Mūsdienās atjaunotā veranda būs bērniem zaļā klase, kurā varēs sēdēt uz spilveniem un pa visiem logiem spīdēs saule.” Ventspils novada domes priekšsēdētāja 1. vietnieks Guntis Mačtams: “Arhitekte Zaiga Gaile un viņas komanda ieguldījusi lielu darbu vēsturiskajā izpētē – ir radīta vīzija!” “Arhitektes Zaigas Gailes iesaiste Popes muižas kompleksa vīzijas radīšanā raisa uzticību, viņas redzējums arvien ir loģisks, pārdomāts un mūsdienīgs,” saka gleznotājas Sarmīte Caune, kura vēsturiskās verandas maketa prezentāciju vēroja klātienē 25. jūlijā Popes brīvdabas estrādē. Viņa arī piebilst: “Esmu kopā ar mākslas zinātnieku Ojāru Spārīti apbraukājusi Latvijas muižas un baznīcas, regulāri rīkojam plenērus. Labprāt ko tādu redzētu notiekam arī Popes muižā!”
Viena no festivāla VĀRTI rīkotājām Maija Kalniņa: “Ne jau par verandām kā par materiālām vērtībām ir stāsta būtība. Mums ir vajadzīga sakopta vide, bet vēl vairāk tā sajūta, tas ceļš, kuru mēs kopā ejam. Šī saullēkta domāšana – ja tā iemiesojas dziesmās, mūsu esībā Popē un visā pasaulē. Ja mēs varam vienā planētas vietā pielikt savu roku, pielikt savu domu, iekustināt un savibrēt ar savu sirdi, vai tā nav viena varena būšana?!”
Festivāla laikā verandas būvniecībai ziedojumos savākts pirmais pusotrs tūkstotis eiro. Mecenāte Ginta Aumeistere: “Esmu sajūsmināta par idejām, darba sparu, radošumu, cenšoties saglabāt un parādīt mūsu bērniem pagātnes elpu!”
Skanot Austrasbērnu dziedātām dziesmām un klātesošo ceļa vārdiem, festivālā VĀRTI jaunu mājvietu – Popes estrādē – rada arī Liepājas koncertdārza “Pūt, vējiņi!” soliņš. Kā skaists simbols divu vietu ļaužu satikšanās stāstam: “Liepāja – Pope. Viena sirdspuksta attālumā. Pasēdiet blakus. Un dzirdiet, kā skan. Brīvība būt tam, kas tu esi.”
“Brauciet, pasēdiet, baudiet Popes aristokrātisko dabas mieru arī rudenī, kā arī sekojiet līdzi informācijai par tālākiem pasākumiem, kas iecerēti līdzekļu vākšanai verandas atjaunošanai Popes muižas saullēkta pusē,” aicina biedrības “Popes muiža” valdes locekle Dace Vašuka.
Festivāla rīkotāji pateicas ikvienam atbalstītājam! Īpašs paldies Zaigai Gailei, Imantam Parādniekam, Viesturam Tīlem, SIA “ARB Pope”, SIA “Kurekss”, SIA “Molits”, SIA “Bucher Municipal”, SIA “Jāņlejas”, SIA “AA&CO” un Ventspils novada pašvaldībai.
Plašāk:
www.facebook.com/festivalsvarti
Uzziņai:
Rokoratorija “Kā jūra, kā zeme, kā debess” radīta 1984. gadā – laikā, kad grupa “Pērkons” piedzīvoja savu pirmo aizliegumu, bet komponists Imants Kalniņš bija popularitātes virsotnē. Cerēdami izbēgt no cenzūras žņaugiem, Juris Kulakovs un Juris Sējāns vērsušies pie Imanta Kalniņa, kurš izvilcis no plaukta Māra Čaklā dzejas krājumiņu un teicis: “Rakstām kopā!”. Katrs no trim dižgariem komponējis savus dzejojumus un, sanākot kopā, paši bijuši pārsteigti par to, cik pilnīgi uzrakstītais izveidojis vienu veselumu.
Festivāls VĀRTI radies 2016. gadā ar mērķi ieskandināt 20. gadus klusējušo, ar kokiem un krūmiem aizaugušo Popes brīvdabas estrādi. Otrajā festivāla gadā sākotnējam mērķim pievienojies vēl viens – vēlme piedzīvot domāšanas saullēktu, atjaunojot padomju gados aizmūrēto Popes muižas austrumu ieeju. Festivāls ir Liepājas un Ventspils novada Popes pagasta sabiedriskās iniciatīvas projekts, kuru aizsākušas Maija Kalniņa, Inese Muižniece, Dace Vašuka un Ilze Meiere. Festivāls ir nekomerciāls, ieņēmumi, kas pārsniedz izdevumus, tiek novirzīti rīkošanā iesaistīto biedrību “Austras biedrība”, biedrība “Siets” un biedrība “Popes muiža” sabiedriskā labuma mērķu sasniegšanā.