Atpakaļ

Dullo dauku festivālā VĀRTI skanēs Mārtiņa Freimaņa dziesmu koncertstāsts I AM FINE, 14.07.2022

Vārti

Jau vēstīts, ka 29. un 30.jūlijā, Popē notiks Dullo dauku festivāls VĀRTI. Jau septīto reizi Popes estrādē, Zirgu stallī, baznīcā, muižā un pļavās satiksies cilvēks, vieta un laiks.

Septītie VĀRTI vērsies piektdienas, 29. jūlija, vakarā, kad Popes estrādē pulksten 20 sāksies Mārtiņa Freimaņa pirmo dziesmu koncertstāsts “I am fine”.

Šo koncertstāstu veido 12 līdz šim plašākai auditorijai nezināmas mūziķa dziesmas, kuras viņš radīja 90tajos gados, mācoties Aizputes vidusskolā.

 “Manuprāt, koncertstāsts “I am fine” jeb Mārtiņš Freimanis pirms “Tumsas”, ir visu pirms svētīgs darbs. Teju arheoloģisks izrakums, kas ir ne tikai vērtīgs kā atradums, kā liecība kāda spilgta talanta aizsākumam, bet kā jauns mākslas darbs, kas, izejot pamatīgu restaurācijas procesu, ieguvis savu patieso vērtību,” tā koncertstāstu vērtē mūzikas producents un mūziķis Guntars Račs.

Kārlis Būmeistars stāsta: “Koncertprogrammas oriģinālais un reizē atsvaidzinošais elements ir apzināta izvēle Freimaņa mūziku izpildīt sastāvā, kurš nav iepriekš dzirdēts, izvairoties no labi zināmiem radio hitiem un pierastiem solistiem. Būtībā tieši tas mums daudziem ir saistījies ar Mārtiņu Freimani - nedaudz frivola un allaž jaunus talantus un sadarbību veicinoša attieksme, kas arī iemiesojas šajā koncertuzvedumā”.

Koncertstāstu caurvij arī Maijas Kalniņas stāstījums, kurā iekausēti mirkļi iz laika, kad šīs dziesmas tapa. Maija atzīst, ka koncertstāsta esība festivāla VĀRTI programmā viņai ir ļoti īpaša. ”Sajūta, ka senā klade, kurā glabājas Mārtiņa skolas laikā radītās dziesmas, glabā ko vērtīgu – man bija jau ļoti sen. Taču īsto brīdi to atvērt un spēku šo visu beidzot realizēt, es atradu pateicoties festivāla VĀRTI esībai manā dzīvē,” tā Maija.

Koncertstāsts “I am fine” savu pirmatskaņojumu piedzīvoja pērn Liepājā, kultūras namā “Wiktorija”.

Šobrīd ar Mārtiņa Freimaņa fonda atbalstu notiek darbs pie šo dziesmu ieraksta, lai jau rudenī tās būtu pieejamas un klausāmas ikvienam interesentam.

Maija Kalniņa par šī koncerstāsta izveidi saņēma Liepājas Kultūras gada balvu 2021.

Koncertstāstu “I am fine” festivālā izspēlēs un izdziedās mūziķi Ieva Tālberga, Normunds Kalniņš, Zanda Štrausa, Raitis Eleris, Roberts Dinters, Maija Kalniņa, Kaspars Boroduško un Māris Zīlmanis. Viņiem pievienosies arī Ventspils Kultūras centra jauktā kora “Kaiva” dalībnieki, kuriem ir sena draudzība ar Popes estrādi un īpaša loma festivāla VĀRTI procesos.

Piektdienas festivāla VĀRTI notikumi turpināsies pie dziesmu ugunskuriem, savukārt sestdien visas dienas garumā dažādās koncertzālēs notiks Latvijas dziesminieku koncerti TUVPLĀNĀ. Uz tiem aicinās mūziķi Arnis Miltiņš, Laima Miltiņa, Jānis Miltiņš, Ieva Akuratere, Raimonda Vazdika, Ilze Grunte un Kristīne Locika.

Festivāla noslēgumā Popes estrādē skanēs dziesminieku koncerts, kurā muzicēs Jana Egle, Simona Rača un Jānis Rūcis, Laura Vītola, Maija Kalniņa, Uldis Kākulis, Melisa Kaškura, Kārlis Kazāks un Austrasbērni.

 Biļetes pieejamas SIA “Biļešu Paradīze” kasēs visā Latvijā un internetā

https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/118471.

Festivālu VĀRTI rīko Maija Kalniņa, Ilze Meiere, Dace Vašuka un Inese Muižniece, pārstāvot biedrības “Austras biedrība”, “Siets” un “Popes muiža”. Notikumu finansiāli atbalsta Latvijas republikas Kultūras Ministrija, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas valsts meži un Kurzemes plānošanas reģions.

Gaidīsim visus dullos daukas Popes estrādē, lai svinētu dziesmas un savu notikšanu šajā vietā un laikā.